Teknik Servis

WELTECH – OLASI MAKİNE HATALARI VE ÇÖZÜMLERİ

TRAŞLAYICI

1-Makine Traşlayıcısı Çalışmıyorsa;

 • Traşlayıcı ana kablo düzgün takılmış mı diye kontrol edilmelidir.
 • Hidrolik Ünite üzerinde bulunan traşlayıcının prizinde elektrik var mı diye kontrol edilmelidir.
 • Traşlayıcı motora elektrik geliyor mu diye kontrol edilmelidir.
 • Eğer elektrik geliyorsa motor içerisindeki kablo bağlantıları da kontrol edilmelidir.

2-Traşlayıcı Bıçakları Düzgün Kesmiyor veya Boru Yüzeyinden Almıyorsa;

 • Traşlayıcı bıçakları çift taraflıdır, eğer uzun süre kullanımdan dolayı bıçaklar körlenirse çevirip ters taraflarını da kullanabilirsiniz.
 • Boru yüzeyinden almadığı zaman üzerindeki vidaları gevşetip altına ince bir kağıt parçası koyarak bıçakları 1-2 mm yükseltebilir ve böylece sorunu giderebilirsiniz.

3-Traşlayıcının İçine Kesilen Boru Parçasının Girmesi ve Traşlayıcı Sıkışması Durumunda;

 • Traşlayıcı kapağının göbek kısmındaki vidaları sökülerek traşlayıcı kapakları çıkartılır, traşlayıcının içi temizlendikten sonra kapaklar yerine takılır. Kapaklar takılmadan önce zincirin dişliye takılı olduğundan emin olun.

4-Traşlayıcı Zincirinin Kopması;

 • Traşlayıcı kapağının göbek kısmındaki vidaları sökülerek traşlayıcı kapakları çıkartılır, traşlayıcı için gerekli olan ölçüde yeni zincir göbek ve redüktör çıkışındaki dişlilere takılır. Zincir, takıldıktan sonra traşlayıcının içinde bulunan mekanizma kullanılarak gerdirilir. Kapaklar yerine takılıp vidalar sıkıştırılır.

5-Traşlayıcı Gövdesinin Çatlaması veya Kırılması;

 • Traşlayıcı gövdesi alüminyum malzemedendir ve bu nedenle traşlayıcı makine üzerine takılırken dikkat edilmelidir. Eğer yanlış takılırsa makine çalışması esnasında oluşan basınç sonucu çatlak veya kırıklar oluşabilir. Bu durumda yeni bir gövde tedarik edilmelidir.

6-Traşlayıcı Kapağının Çatlaması veya Kırılması;

 • Traşlayıcı işlem esnasında makine kullanım kılavuzunda belirtilen basınçtan daha fazlasının uygulanması traşlayıcı kapaklarında çatlak veya kırıklara yol açabilir. Bu durumda yeni bir kapak tedarik edilmelidir.

ISITICI ÜTÜ

1-Isıtıcı Termostat Ekranında ‘SERR’ Hatası Oluşursa;

 • Bu hata ütü takılı olmadığı zaman veya termokupl (ısıölçer) hatalı olduğu zaman karşınıza çıkabilir. Eğer ütü takılıysa termokupl bağlantıları kontrol edilmelidir ve eğer yanmışsa yeni bir termokupl tedarik edilmelidir.

2-Isıtıcı Isınmıyorsa;

 • Öncelikle bağlantı kablolarını kontrol ediniz. Isıtıcıya elektrik geldiğinden emin olunuz.
 • Rezistans bağlantılarını kontrol ediniz. Eğer ölçebiliyorsanız rezistans ölçümü yapınız. Rezistans arızalıysa yenisiyle değiştiriniz.

3-Isıtıcı Boruya Yapışıyorsa;

 • Isıtıcı yüzeyleri alüminyum levhalardan oluşur ve yapışmaz teflon kaplıdır. Zaman içerisinde teflon yüzey aşınır ve yıpranırsa alttaki alüminyum levha açığa çıkar ve bu da levhanın eriyen boruya yapışmasına sebep olur. Çözümü yeniden teflon kaplatmaktır. Lütfen teknik servisten bilgi alınız.

4-Isıtıcıya Elektrik Gelmesine Rağmen Çalışmıyorsa;

 • Bu durumda ilk yapmanız gereken hidrolik ünite içerisinde kontaktörün ortasında bulunan ve elektrik akımını çeken rölelere kontrol kalemi vasıtasıyla bastırınız, eğer bastırdığınız zaman ütü çalışıyor ve bıraktığınız an duruyorsa kontaktör arızalanmıştır, yenisiyle değiştiriniz.

5-Termostat Arızalanırsa;

 • Öncelikle makine her zaman mutlaka çalışır vaziyette olan bir jeneratöre takılmalıdr. Eğer jeneratör makine takıldıktan sonra devreye girerse olası bir elektrik dalgalanması termostat içerisinde bulunan sensörlere zarar verebilir. Bu durumda yeni termostat tedarik edilmelidir.

HİDROLİK ÜNİTE

1-Hidrolik Yağ Seçimi;

 • Hidrolik üniteye 46 numaralı hidrolik yağ eklenmelidir. Aksi taktirde ünitenin parçalarının bozulmasına sebep olunur.
 • Hidrolik ünite üzerinde bulunan yağ göstergesi mutlaka yarıya kadar dolu olmalıdır.

2-Hidrolik Ünitede Basın Kaçak Testi;

 • Hidrolik sistemde otomatik kilitleme vardır be basınç takviyesi için azot tankı bulunur. Eğer basınç düşmesi varsa ünite gövdeden sökülmeli ve tek çalıştırılmalıdır. Böylece basınç kaçağının olup olmadığı tespit edilebilir. ,

3-Basınç Düşmesi Hidrolik Üniteden Kaynaklanıyorsa;

 • Hidrolik ünite kapağı açılıp içindeki rekorlar, hidrolik jaklar ve ünitenin içi herhangi bir yağ kaçağı var mı diye kontrol edilmelidir. Eğer hiçbir yağ kaçağı yoksa hidrolik pleytin yan tarafında bulunan kilitleme valfi sökülerek kontrol edilmelidir.

4-Hidrolik Ünitede Motor-Pompa Arızalanırsa;

 • Eğer motor yandıysa yenisiyle değiştirilmelidir.
 • Üniteye 46 numara hidrolik yağ dışında başka bir yağ eklenmesi veya motor, dönüş yönü ters şekilde uzun süre çalıştırılırsa pompa arızalanabilir.

5-Hidrolik Motor Çalışıyor ama Basınç Yükselmiyorsa;

 • Öncelikle hidrolik jakların takıldığı yerde basınç ayar regülatörünün saat yönünde açık olduğundan emin olmalısınız.
 • Eğer regülatör doğru konumdaysa ve sorun devam ediyorsa yağ seviyesi kontrol edilmelidir. Yağ göstergesi yarıya kadar dolu göstermelidir.
 • Eğer yağ seviyesi belirtildiği şekildeyse ve sorun hala devam ediyorsa pompa arızalanmıştır, yenisiyle değiştirilmelidir.

6-Hidrolik Ünite Kelepçeleri Hareket Ettirmiyorsa;

 • Ünite çalışıyor fakat kelepçeler hareket etmiyorsa, ileri-geri hareketi sağlayan valfler kontrol edilmelidir. Hidrolik takoz üzerinde bulunan iki adet valflerin göbek kısımlarına tornavida ile bastırarak manuel çalıştırınız. Eğer manuel olarak çalışıyorlarsa valf bobinleri elektrik dalgalanmasından dolayı yanmıştır. Yenisiyle değiştirilmelidir.

ANA GÖVDE

1-Hidrolik Jaklar Arızalanırsa;

 • Hidrolik jaklar kaynak yapılan sahada içerisine kum veya herhangi bir maddenin girmesiyle arızalanabilir. Bu durumda yenisiyle değiştirilmelidir.

2-Makine Kelepçeleri İleri Doğru Hareket Ederken Titreme Yapıyorsa;

 • Öncelikle test amaçlı basınç ayar regülatöründe basıncı 70-80 bar olarak ayarlayıp çalıştırınız. Eğer bu şekilde titreme olmuyorsa makine yağının hareket yollarında hava oluşmuş demektir. Havayı dışarı atmak için ilk olarak makine basıncını tekrardan çalışma basıncına getiriniz ve piston borusu üzerindeki uzun saplama cıvatalarını eşit şekilde sıktığınızdan emin olunuz. Ardından kromlu millerin aşınmadığından ve temiz olduğundan emin olunuz. Sonra ise gövde üzerindeki hidrolik devre borularının rekorlarını gevşetip basınç vererek oluşan havayı makinenin dışarı atmasını sağlayabilirsiniz.

3-Makine Kelepçeleri Aynı Anda Yürümüyor veya Kasıntılı Çalışıyorsa;

 • Millerin gövdeye bağlandığı 4 adet cıvatayı söküp tekrar sıkarak makinenin kasılmasını ortadan kaldırabilirsiniz.

Genel Bilgiler

Şikayet Bilgileri

GARANTİ BELGESİ

GARANTİ ŞARTLARI;

»MAKİNE GARANTİ SÜRESİ  FATURA TARİNDEN İTİBAREN  12 (ON İKİ) AYDIR

»MAKİNEYİ SATIN ALAN MÜŞTERİLERİMİZE TALEP ETMELERİDURUMUNDAMAKİNE KULLANIMI VEYA PARÇA DEĞİŞİMİYLE  İLGİLİ EĞİTİM KENDİ FABRİKAMIZDA VE TARAFIMIZCA ÜCRETSİZ OLARAK VERİLECEKTİR.

»MAKİNENİN HERHANGİ BİR PARÇASINA FABRİKAMIZINSERVİS BÖLÜMÜNÜN BİLGİSİ DIŞINDAVEYAHERHANGİ BİR YETKİLİ SERVİSELEMANI OLMADAN SÖKÜLEREK MÜDAHELE EDİLMESİ BU BELGEYİ GEÇERSİZ KILACAKTIR.

1-) MAKİNEYİ ÇALIŞTIRMAK İÇİN KULLANILAN JENERATÖR VB. GÜÇ KAYNAĞINDAN OLUŞABİLECEK ELEKTRİK DALGALANMALARININ MAKİNEYE VERECEĞİ ZARAR GARANTİ KAPSAMINA DAHİL EDİLMEYECEKTİR.

2-) HERHANGİ BİR FİZİKSEL DARBE SONUCU OLUŞAN MEKANİK ZARARLAR GARANTİ KAPSAMINA DAHİL DEĞİLDİR.

3-) MAKİNE, KULLANIM KILAVUZUNA UYGUN ŞEKİLDE ÇALIŞTIRILMALIDIR. AKSİ TAKTİRDE OLUŞACAK KULLANICI HATALARI GARANTİ KAPSAMINA DAHİL EDİLMEYECEKTİR. ÖZELLİKLE KULLANIM KILAVUZUNDA BELİRTİLEN DEĞERLERİN DIŞINDA MAKİNEYİ ZORLAYICI BASINÇLARIN  UYGULANMASI TRAŞLAYICI VE ÜTÜ APARATINDAYANMA, KIRILMA VB.HASARLAR  OLUŞTURULABİLİR.